ارتباط در پیام‌رسان تماس با مهرگان نسوز
گسکت لاستیکی

گسکت لاستیکی چیست؟

گسکت لاستیکی ، در واقع درزبند یا واشر وسایل مکانیکی می باشد که جهت پر کردن فضای بین دو سطح، جلوگیری از نشت و نفوذ مواد استفاده می شود. جنس گسکت ها با توجه به کاربرد آنها متفاوت می باشد از جمله: لاستیکی، مقوایی، فلزی، فایبرگلاس و سیلیکونی و دیگر موارد را شامل می شود. نوع لاستیکی پرکاربرد ترین نوع گسکت ها می باشد که ما در ادامه با انواع گسکت یا واشر های لاستیکی آشنا خواهیم شد.

گسکت لاستیکی نسوز

گسکت لاستیکی نسوز

ویژگی های گسکت لاستیکی چیست؟

به طور کلی گسکت ها باید دارای یک سری ویژگی ها باشند که بهترین عمکلرد را به عنوان درزبند و یا آب بند داشته باشند. پس بهتر است برای خرید این محصول به این ویژگی ها دقت کنید. این ویژگی ها عبارتند از:

1- غیرقابل نفوذ بودن: جنس آن باید به شکلی باشد که مواد، زمانی که تحت فشار باشد دچار نشتی نشود.

2- انعطاف پذیری و استحکام: زمانی که این نوع واشر روی فلنج قرار می گیرد باید تمام سطح را پر کند و باید مقاومت کششی آن بالا باشد.

3- بازیابی: گست ها، با فشار شدید آب بندی شود. وقتی فلنج ها دچار فشار مکانیکی می شود باید حالت و ویژگی مکانیکی را حفظ کند.

4- خستگی: یکی دیگر از عوامل این است که در شرایط مختلف از جمله فشار شدید و در دماهای بالا دچار کشیدگی، خزش و گستردگی نشود.

5- مواد شیمیایی: زمانی که در ارتباط با مایعات مختلف، با دمای بالا قرار میگیرند، فرسوده نشوند.

6- دما: حفظ دما در زمان های طولانی در دماهای بالا و پایین کنترل شود.

7- آلودگی: منتقل نکردن آلودگی به وسیله، به خصوص در صنایع غذایی و دارویی اهمیت زیادی دارد.

کاربرد گسکت لاستیکی

گسکت ها، کاربرد های زیادی در صنعت های مختلف دارند و میتوان گفت عضو مهمی در زندگی روزمره ی ما انسان ها به شمار میرود. برخی از این کاربرد ها  به شرح زیر است:

 • آب بندی لوله کشی ها
 • مورد استفاده در اجرای پروژه های آبی
 • مورد استفاده در اتصال لوله ها به مخازن تحت فشارهای بالا
 • مورد استفاده جهت آب بندی پمپ ها و برج های آبی
 • مورد استفاده جهت تنظیم و آب بندی وسایل اندازه گیری و ابزار دقیق

انواع گسکت لاستیکی

همانطور که پیش تر گفته شد گسکت های لاستیکی یکی از کاربردی ترین گسکت ها می باشد که انواع مختلفی دارند که شامل:

1- گسکت لاستیکی ضد روغن: یک واشر آب بندی محسوب می شود که مقاومت بالایی در مقابل روغن دارد. این واشر، تقریبا 110 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

2- گسکت لاستیکی سیم دار: این گسکت، در واقع یک واشر نسوز است که قیمت بالایی دارد اما مقاومت آن در برابر حرارت به 200 درجه سانتیگراد می رسد.

3- گسکت منجید دار: گسکت لاستیکی منجید دار برای افزایش مقاومت گسکت در برابر پارگی به کار می رود.

4- گسکت ضد اسید: این  واشر برای مقاومت در مقابل نفت و گاز می باشد.

چه عواملی باعث از بین رفتن گسکت لاستیکی میگردد؟
از بین رفتن گسکت ها یا واشر یک امر طبیعی است که ممکن است پیش بیاید. اما میتوان با داسنتن عواملی که موجب خرابی آن میشود از بین رفتن واشر ها جلوگیری کرد این عوامل عبارت اند از:
 • وجود ارتعاشات در سیستم
 • وجود ضربه قوچی در سیستم
 • قرارگیری نامناسب واشر
 • قرارگیری در مسیر گرمایش
 • خزش واشر (تغییر شکل تدریجی آن تحت تاثیر نیروی ثابت با تنش مداوم)
 • فشار غیریکنواخت از طرف فلنج های نگه دارنده ی واشر
 • پایین بودن قدرت تحمل واشر
 • پایین بودن قدرت استحکام پیچ ها

کلام پایانی

گسکت ها یا درزبند، در واقع برای پر کردن فضای دو سطح و جلوگیری از نشتی مورد استفاده قرار می گیرند و انواع مختلفی از آن در بازار موجود می باشد. آب بندی اتصالات، بدون استفاده از گست ها  بسیار دشوار می باشد. زمانی که به خرید گست می پردازید حتما به کیفیت آن دقت کنید تا مجبور به تعویض آن در بازه ی زمانی کوتاه نشوید.

در واقع شما باید این محصول را از مجموعه های معتبر و با تجربه خریداری نمایید. چرا که این مجموعه ها با ارائه خدمات پس از فروش و همچنین ارائه ضمانت نامه های بسیار کاربردی، سعی می کنند که پول و زمان شما را حفظ نمایند. پس خاطرتان باشد که حتما این قطعات را از یک مجموعه معتبر تهیه کنید. امیدواریم که این مقاله مورد پسند شما واقع شده و برای شما مفید باشد.

مهرگان نسوز با سابقه ای متمایز در تولید انواع واشرهای صنعتی و آب بندی با مواد اولیه مرغوب و دست اول آماده همکاری با شرکت ها و اصناف مرتبط می باشد. جهت مشاوره و استعلام قیمت اینجا کلیک کنید

 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X